Kilkaset metrów od jednego z najbardziej znanych w Polsce miejsc kultu maryjnego – Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze – stoi Kościół pod wezwaniem Świętej Barbary i Świętego Andrzeja Apostoła. Obok kościoła znajduje się źródełko, z którego woda uważana jest za cudowną, co potwierdzają świadectwa pielgrzymów.
Kradzież obrazu Jasnogórskiej Pani
To miejsce położone u stóp Jasnej Góry związane jest ściśle z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Znane jest także jako Sanktuarium Zranionej Jasnogórskiej Ikony Matki Bożej. Według legendy, w 1430 roku na Jasną Górę napadli rabusie, kradnąc obraz Matki Bożej i próbując go wywieźć. Nie udało im się jednak daleko odjechać, gdyż konie ciągnące wóz stanęły i nie chciały ruszyć z miejsca. Rabusie uszkodzili obraz i porzucili go. W miejscu tym wytrysnęło źródełko. Gdy obraz odnaleźli paulini – zakonnicy będący opiekunami Jasnej Góry – był połamany i ubłocony. Obmyli go w źródełku i oddali do Krakowa, gdzie przeszedł renowację.
Niezwykłe właściwości wody ze źródełka
Woda ze źródełka uważana jest przez pielgrzymów za cudowną. Wielu z nich, modląc się gorliwie i używając tej wody z głęboką wiarą, doznało uzdrowień duchowych, jak również fizycznych. Początkowo dla upamiętnienia miejsca, w którym znaleziono obraz Matki Bożej, postawiono tam krzyż. Później nad źródełkiem wzniesiono kapliczkę, najpierw drewnianą, a w późniejszym okresie murowaną. Wewnątrz kapliczki znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, zaś w kopule możemy obejrzeć freski przedstawiające historię kradzieży i odnalezienia ikony.
Kościół Świętej Barbary
W XVII wieku w tym miejscu zbudowano Kościół pod wezwaniem Świętej Barbary i Świętego Andrzeja Apostoła, a także klasztor, w którym umieszczono nowicjat zakonny. Zbudowany w stylu renesansowym kościół, powstał z inicjatywy prowincjała o. Andrzeja Gołdonowskiego. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest wieża stylizowana na basztę obronną. Stanowi ona nawiązanie do żywota Świętej Barbary – patronki tego miejsca.
Zamknięta we wieży
Święta Barbara była córką bogatego poganina. Wyróżniała się wyjątkową urodą. Odrzucała jednak wszystkie propozycje zamążpójścia, gdyż bez wiedzy i woli ojca, przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Kiedy ojciec się o tym dowiedział, próbował zmusić ją do odrzucenia wiary. Zamknął ją we wieży swojego zamku i głodził, chcąc zmusić ją do wyrzeczenia się wiary i do małżeństwa. W końcu ojciec wydał swoją córkę Rzymianom jako chrześcijankę. Był to czas krwawych prześladowań chrześcijan. Nie wyrzekła się swojej wiary, więc torturowano ją i skazano na śmierć. Została ścięta mieczem przez własnego ojca około 305 roku. Święta Barbara jest czczona jako patronka górników i dobrej śmierci.
Pielgrzymując na Jasną Górę, warto odwiedzić także miejsce, tak ściśle związane z historią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jakim jest Kościół pod wezwaniem Świętej Barbary i zaczerpnąć wody ze źródełka, modląc się z głęboką wiarą o potrzebne łaski.
KG
Kościół św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła w Częstochowie
42-226 Częstochowa, ul. Świętej Barbary 51
http://www.mati.com.pl/sw_barbara/