Czy Ty też popełniasz te błędy?

W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym ciągle gdzieś się śpieszymy, modlitwa różańcowa często jest przez wielu z nas pomijana.

Wiadomo, że na odmówienie Różańca trzeba poświęcić trochę swojego czasu, a my przecież tak bardzo cierpimy na jego brak. Pamiętajmy jednak, że jeśli rzeczywiście brakuje nam czasu, możemy odmawiać Różaniec także wtedy, gdy gdzieś idziemy czy też podczas podróży. Ważne, aby z serca chcieć skierować swoje myśli w stronę Boga. Różaniec jest modlitwą, która w tym szalonym tempie życia zmusza nas do zatrzymania się, do wyciszenia, do odwrócenia swej uwagi od spraw tego świata. To piękna modlitwa, która pogłębia naszą relację z Bogiem i z której wypływa wielka moc. Dlatego warto odmawiać ją regularnie.

Należy pamiętać jednak o tym, aby Różaniec odmawiać z wiarą, pokorą i wytrwałością. Wielki czciciel Matki Bożej i propagator Jej kultu, Święty Ludwik Maria Grignion de Montfort, autor książki pt.: „Przedziwny sekret Różańca Świętego”, zwraca uwagę na dwa powszechne błędy, które popełniamy, odmawiając Różaniec.

Po pierwsze jest to brak intencji. Niestety wielu ludzi odmawia Różaniec bez żadnej intencji, do tego stopnia, że gdybyśmy ich zapytali, dlaczego odmawiają go, nie umieliby odpowiedzieć. Stąd tak ważne jest to, aby mieć zawsze intencję. Jak podkreśla Święty Ludwik: „(…) proś o łaski, pragnij wzrastać w konkretnej cnocie albo zniszczyć konkretne grzechy”.*

Drugim powszechnym błędem jest chęć szybkiego zakończenia tej modlitwy. Jakże wielu z nas, zaczynając Różaniec, myśli właśnie o tym, żeby jak najszybciej dobrnąć do końca modlitwy… Zupełnie tak, jakby odmówienie Różańca było dla nas przykrym obowiązkiem, który bez większego zaangażowania chcielibyśmy szybko wypełnić. Szczególnie wtedy, gdy dostaliśmy go jako pokutę lub gdy zobowiązaliśmy się sami przed sobą do jego odmawiania.

Dlatego też następnym razem, gdy będziemy odmawiać Różaniec, uważajmy, aby nie popełniać wyżej opisanych błędów. Pamiętajmy o tym, by modlić się bez pośpiechu i w skupieniu oraz by mieć zawsze intencję, odmawiając modlitwę różańcową.

KG

*Źródło: Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort „Przedziwny sekret Różańca Świętego”, Kraków 2019, s. 152.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Ważne tematy!

Zobacz również