Każdy z nas pewnie nie raz słyszał o tym, że czytanie książek jest bardzo pożyteczne. Organizowane są akcje mające na celu propagowanie czytelnictwa. Lista zalet wynikających z czytania jest naprawdę imponująca: rozwija wyobraźnię, poprawia pamięć, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo itd. Chyba nikt nie zaprzeczy temu, że korzyści jest mnóstwo. Ale nie bez znaczenia jest to, po jaką książkę sięgamy i jakimi treściami się karmimy…
„Nie dajcie się uwieść różnym i obcym naukom, dobrze bowiem jest wzmacniać serce łaską, a nie pokarmami, które nie przynoszą korzyści tym, co się o nie ubiegają” (Hbr 13, 9).
Zajrzałam ostatnio do pewnej księgarni. Oglądając dostępne w sprzedaży tytuły, aż chciałoby się zacytować słowa znanego rzymskiego mówcy, filozofa i polityka – Cycerona: „O tempora, o mores!” (czyli: „O czasy, o obyczaje!”). Na półkach możemy znaleźć na przykład coraz więcej książek skierowanych przeciwko księżom i Kościołowi katolickiemu czy książek, mających ze skromnością niewiele wspólnego – a ich okładki nierzadko przedstawiają roznegliżowane kobiety i półnagich mężczyzn… Często tego typu tytuły znajdziemy wśród książek wyeksponowanych do sprzedaży. Nie trzeba się więc jakoś szczególnie natrudzić, by na nie trafić. Są dostępne dla każdego. Na wyciągnięcie ręki.
Tymczasem ważne jest to, że się czyta, ale jeszcze bardziej ważne jest to, co się czyta. Książka powinna nas ubogacać, przekazywać pozytywne wartości, kształtować nas jako lepszych ludzi, przynosić nam korzyść. A jakie wartości może nieść ze sobą na przykład książka ukazująca bycie kochanką jako coś atrakcyjnego, zaś tradycyjną rodzinę i wartości przedstawiająca jako przeżytek? Szczególnie, gdy sięgnie po nią młody, rozwijający się człowiek? Warto się więc zastanowić nad tym, po jaki tytuł sięgamy. Wybierając go, możemy kierować się taką wskazówką: czy moglibyśmy usiąść i daną książkę czytać razem z Panem Jezusem? Wybrana przez nas publikacja nie powinna nas bowiem oddalać od wiary. Ta zasada dotyczy nie tylko książek, ale też filmów i programów telewizyjnych, które oglądamy. Karmiąc się niewłaściwymi treściami, mamy wypaczony obraz świata.
Na półce z nowościami zauważyłam książkę o tematyce religijnej. Zostały tylko dwa jej egzemplarze. Miejmy nadzieję, że to znak tego, że w świecie naszpikowanym niewłaściwymi lub szkodliwymi treściami, ludzie wciąż pragną nasycić się Słowem Bożym…
Historia Pawła jest dowodem na to, jak bardzo można zmienić swoje życie dzięki Bożemu działaniu. Zapraszamy do rozmowy z Pawłem Mętrakiem.
Wydaje się, że Twoja...
Zapraszamy Was do zapisania się do wirtualnej Gazetki Ojca Wenantego - ''Słówko Ojca Wenantego'', która powstaje w Kalwarii Pacławskiej. Jest to miesięcznik, który zawiera...
Nie bójmy się siebie,
realizujmy swe marzenia.
Bóg nimi kieruje,
i wytycza do spełnienia.
Gdy ciężko w życiu mamy,
i perspektyw nam brak.
Oddaj się Bogu,
On wytyczy Twój szlak.
Nie bójmy...
Zawsze dostrzegał drugiego człowieka. Widział go. Miał dla niego czas. Jeszcze przed zakonem pomagał innym w nauce. A później? Później całował nogi swoim nowicjuszom....
Przedstawiamy historię życia portugalskiej mistyczki Alexandriny Maria da Costa.
Jest rok 1904. 30 marca na świat przychodzi Alexandrina. Pochodziła z religijnej i biednej rodziny. W...