Kopia groty Świętego Michała Archanioła w Polsce

474

Góra Gargano w południowych Włoszech, gdzie miały miejsce objawienia Świętego Michała Archanioła, jest powszechnie znana. Znajduje się tam jedno z najsłynniejszych sanktuariów tego Archanioła. Mało kto w naszym kraju natomiast wie o tym, że w Rabce-Zdroju (województwo małopolskie) powstała replika tej groty.

Niezwykłe miejsce
Na wzór groty z góry Gargano utworzono w Rabce-Zdroju kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej i Świętego Michała Archanioła. Kaplica powstała w dawnej salce katechetycznej, tuż obok kościoła parafialnego w Rabce. Wnętrze kaplicy zostało wykonane przede wszystkim ze szkła. Monstrancję zrobiono również z tego materiału. Sklepienie i ściany kaplicy przypominają skały. Do ich wykonania posłużył specjalny rodzaj zaprawy betonowej modyfikowanej. Po obu stronach Najświętszego Sakramentu umieszczono figury patronów kaplicy. Zostały one przywiezione z Fatimy i Gargano. Po prawej stronie stoi figura Matki Bożej Fatimskiej, zaś po lewej stronie figura Świętego Michała Archanioła. W kaplicy uzupełniane są regularnie kopie Litanii do tego Archanioła, którą to wierni mogą zabrać ze sobą do domu. Wyjątkowe wnętrze kaplicy robi wrażenie. Panuje tu klimat ciszy i skupienia, co sprzyja modlitwie.

Idea utworzenia kopii groty
Znajdująca się w parafii pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny, kopia groty, powstała z inicjatywy ludzi świeckich. Kilka lat temu w Rabce, Księża Michalici szerzący kult Świętego Michała Archanioła w Polsce i na świecie, prowadzili dom rekolekcyjny. Ich działalność przyczyniła się do rozwoju kultu tego Archanioła wśród parafian. Już od ponad roku po każdej Mszy świętej przed błogosławieństwem, odmawiana jest w parafii modlitwa-egzorcyzm do Świętego Michała Archanioła, ułożony przez Papieża Leona XIII. Wielu z parafian odbyło też pielgrzymkę na górę Gargano, miejsca poświęconego Świętemu Michałowi Archaniołowi. Grota we Włoszech nazywana jest „niebiańską bazyliką”, gdyż jako jedyna świątynia na świecie, nie została poświęcona przez człowieka. Zrobił to sam Święty Michał Archanioł. Miejsce to wywiera niesamowite wrażenie na przybywających tam pielgrzymach. Pojawił się więc pomysł utworzenia repliki tej groty w Rabce. Jej powstanie jest wyrazem szczególnej czci dla Świętego Michała Archanioła.

Wódz niebieskich zastępów
Według tradycji chrześcijańskiej i przekazów biblijnych Święty Michał jest pierwszym i najważniejszym spośród aniołów. Jego imię oznacza: „Któż jak Bóg”. Jako Wódz zastępów anielskich wypowiedział wojnę szatanowi i zwyciężył w walce ze złymi duchami. Według pisarzy wczesnochrześcijańskich to właśnie Święty Michał będzie ważył ludzkie dusze w dzień Sądu Ostatecznego. Warto wzywać pomocy tego Archanioła, gdyż modlitwa do niego stanowi potężną broń duchową w walce z siłami zła. Wspomnienie liturgiczne Świętych Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela obchodzimy w dniu 29 września.

Parafia Świętej Marii Magdaleny
Stojący obok kaplicy kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny, zbudowano w latach 1902-1908, w stylu neogotyckim. Wyposażono go w piękną polichromię. W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy: słynący łaskami obraz Matki Bożej Rabczańskiej przeniesiony ze starego kościoła oraz obraz Świętej Marii Magdaleny, którą wybrano na patronkę kościoła i parafii. Stary kościół przemianowano w Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana. Kościół, w którym obecnie mieści się to Muzeum, wybudowano po tym, jak – według miejscowej tradycji – pierwszy drewniany kościółek w Rabce z XVI wieku, zabrała woda w czasie wielkiej powodzi rzeki Raby. Gdy okazało się, że odbudowany po powodzi modrzewiowy kościół stał się niewystarczający dla rozrastającej się parafii, zlokalizowano w nim Muzeum i przystąpiono do budowy nowego kościoła. Jest on do dziś kościołem parafialnym.

Wielki orędownik w niebie
Kopia groty objawień Świętego Michała Archanioła przyciąga do Rabki wielu turystów. Wierni modlą się tu o potrzebne łaski, prosząc o orędownictwo Wodza zastępów anielskich. Wielu z pomocą tego Archanioła wyprasza sobie łaskę uwolnienia od zniewoleń. Dużo osób przychodzi do tej kaplicy każdego dnia, by choć przez kilka minut pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem, prosząc o wstawiennictwo w swoich intencjach Matkę Bożą oraz Świętego Michała Archanioła. Kaplica adoracji z zewnątrz wygląda dość niepozornie, umieszczona jest obok budynków parafialnych. Jednak jej wnętrze zachwyca oraz skłania do wyciszenia i modlitwy, co jest szczególnie istotne w czasach hałasu i zamętu. Pomysł utworzenia repliki groty z góry Gargano w Polsce jest piękną inicjatywą szerzenia kultu Świętego Michała Archanioła i bardzo dobrą formą ewangelizacji.

KG

Źródło: https://wp.naszdziennik.pl/2019-09-27/330803,sw-michal-archaniol-w-rabce.html

Parafia Świętej Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, ul. W. Orkana 8, 34-700 Rabka-Zdrój, http://parafia.rabka.swmm.eu

Modlitwa do św. Michała Archanioła
Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj