Nie załamuj się

13

Starasz się trwać przy Bogu, ale nawet pomimo dobrych chęci upadasz w grzech. Jak powinieneś podejść do tej sytuacji?

Przede wszystkim należy wyjść z założenia, że każdy z nas jest grzesznikiem. Wiara to jest nie tylko łaska, ale także stan serca. Człowiek wierzący bowiem nie wyróżnia się tym, że nie grzeszy. Ale tym, że po upadku pragnie oczyścić swoją duszę i podnieść z upadku. Są one bowiem wliczone w nasze życie. Chodzi o to, aby być świadomym grzechów, które popełniamy i starać się dzięki Bożej pomocy z nich wyleczyć.

Gdy chcemy być wierzącymi, to Duch Święty czyni w ludzkich sercach wielką przemianę. Człowiek nie ma wówczas pragnienia czynienia zła, lecz pragnienie czynienia zawsze dobra. Gdy jednak popadnie w grzech, od razu idzie oczyścić się do spowiedzi. To dlatego dzięki łasce, że nie mogą patrzeć na grzech bez odrazy.

W jaki sposób możemy tego dokonać?
Najprościej poprzez Spowiedź Świętą. To podczas spowiedzi Jezus Chrystus
odpuszcza nam nasze grzechy. Jesteśmy niczym brudne naczynia, które myje się czystą wodą. Im brudniejsze, tym trzeba myć dłużej. Jesteśmy zatem takimi niedoskonałymi naczyniami. Możemy przytoczyć słowa św. Hipolita, który powiedział: „Jezus jest Bezkresną Wodą obmywającą miasto Boże, On – Źródło niepojęte i niewyczerpane, zanurzył się w niewielkiej i doczesnej rzece”.

W procesie trwania w wierze niezwykle istotną kwestią jest pokora. Gdy człowiekowi wydaje się, że jest mocny w wierze, to już upadł. Wcześniej czy później. Bo nie wykazuje się pokorą. Doskonałe potwierdzenie daje tutaj cytat z Pisma Świętego:
,,Wszyscy zaś wobec siebie wzajemnie przyobleczcie się w pokorę, Bóg bowiem pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje. Upokórzcie się więc pod mocną ręką Boga, aby was wywyższył w stosownej chwili. Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was. Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu! Wiecie, że te same cierpienia ponoszą wasi bracia na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, Ten, który was powołał do wiecznej swojej chwały w Chrystusie, gdy trochę pocierpicie, sam was udoskonali, utwierdzi, umocni i ugruntuje. jemu chwała i moc na wieki wieków! Amen”. (1 List św. Piotra 5,5-11). Zauważmy, że jest tutaj także mowa o cierpieniu. Cierpieniu, na które człowiek nie zgadza się, ale Biblia o tym wyraźnie wspomina: ,,Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa”. (Łk, 9, 23-24). Dlaczego w ten sposób słowa te mają taką moc? Ponieważ człowiek, istota niedoskonała, ogołacając się w pokorze pokazuje Bogu zaufanie, a ten jego wówczas prowadzi. Dodatkowo skoro śmierć Jezusa Chrystusa była tak bolesna i Bóg musiał tyle przejść za naszą grzeszność, to przyjmując cierpienie możemy ofiarować je np. za dusze w czyśćcu cierpiące i w ten sposób pokorą możemy dać świadectwo zaufania wobec Bożych planów. Pokora ma wielką moc, szczególnie gdy człowiek doświadczany jest różnymi sytuacjami życiowymi, które są niepomyślne dla niego (choroby, śmierć najbliższych, problemy rodzinne, finansowe etc.). Pokora wreszcie przyczynia się do otrzymania Łask Bożych.

Prawda jest również taka, że bez łaski Bożej nie bylibyśmy w stanie przemienić swojego życia. Przy okazji zdecydowanie polecamy posiadanie stałego spowiednika. Dlaczego jest to tak istotne? Z racji tego, że przystępując do Spowiedzi Świętej u tego samego kapłana, będzie on znał nasze słabości i grzechy (dzięki Duchowi Świętemu) i będzie nam w stanie na pomóc w naszych upadkach i grzechach. Będzie bowiem znał nasze gorsze strony, będzie w stanie nam doradzić abyśmy wyzbyli się danego grzechu. Ponieważ nie będziemy mieli z nim tylko jeden raz do czynienia. Kolejną zaleta takiego rozwiązania jest samodyscyplina powodująca, że będziemy bardziej trzymali się w ryzach, aby nie musieć w konfesjonale podczas spowiedzi wymieniać tego samego grzechu.

Bardzo ważne również w wierze jest czytanie Pisma Świętego. Biblia także pomaga człowiekowi żyć w zgodzie z Przykazaniami Bożymi. Niewątpliwie pomocny okazuje się w takich przypadkach również Różaniec Święty oraz modlitwa.
PP

Kto ukrywa swe grzechy, nie będzie miał szczęścia,
ale kto je wyznaje i porzuca, dostąpi miłosierdzia.

(Przysłów 28,13)
Jeśli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jest wierny i sprawiedliwy, aby nam przebaczyć grzechy i oczyścić nas z wszelkiej nieprawości.
(List Jana 1,9)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj