Odpust zupełny za zmarłych

Początek listopada to szczególny czas zadumy. Kościół będzie obchodził wówczas święto Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), inaczej nazywane Dniem Zadusznym lub Świętem Zmarłych. Będziemy odwiedzać groby bliskich, zapalając znicze i modląc się za zmarłych. W listopadzie szczególnie modlimy się za dusze w czyśćcu cierpiące. Pamiętajmy o tym, że możemy ofiarować im swoją skuteczną pomoc, uzyskując dla nich odpust zupełny.

Co to oznacza?
Odpust zupełny to darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone już w sakramencie pokuty co do winy. Odpust może uzyskać każdy ochrzczony i ofiarować go dla siebie lub za zmarłych. Tę intencję należy określić przed uzyskaniem odpustu. Jeśli naprawdę chcemy pomóc duszom czyśćcowym, postarajmy się o uzyskanie dla nich odpustu zupełnego.

Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego?
– brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego,
– stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź święta,
– przyjęcie Komunii świętej,
– odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz modlitwy, np.: Zdrowaś Maryjo w intencjach Ojca Świętego,
– wykonanie czynności związanej z odpustem.

Spowiedź święta, Komunia święta oraz modlitwa w intencjach papieża mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed wypełnieniem czynności związanej z odpustem lub po wypełnieniu tej czynności.
Po jednej spowiedzi świętej możemy uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach Ojca Świętego – tylko jeden odpust zupełny.

Czynności związane z odpustem zupełnym, które możemy wykonać w listopadzie:
nawiedzenie kościoła lub kaplicy w dniu 2 listopada (Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych) i odmówienie tam modlitw: Ojcze nasz oraz Wierzę w Boga,
pobożne nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada (połączone z modlitwą za zmarłych) – każdego dnia uzyskujemy odpust zupełny. Możemy go ofiarować wyłącznie za zmarłych.

Uzyskany przez nas odpust możemy ofiarować osobie niekoniecznie nam znanej, wymienionej konkretnie z imienia. Możemy po prostu ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje. Pamiętajmy, że za ofiarowanie takiego daru, uzyskujemy dla siebie odpust zupełny w godzinie swojej śmierci.

KG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Ważne tematy!

Zobacz również