Ojciec Wenanty

Ojciec Wenanty
„Prorok ze Lwowa” nie jest biografią Ojca Wenantego Katarzyńca.

Autor, O. Andrzej Sebastian Jasiński OFM, skupia się raczej na odmalowaniu wewnętrznego portretu Katarzyńca, szczególnego charyzmatu niedostrzeżonego proroka swojej epoki, który to charyzmat z ogromną mocą ujawnia się po blisko stu latach od śmierci Sługi Bożego. Publikacja oczywiście przybliża czytelnikom zarys podstawowych faktów z życia Ojca Wenantego Katarzyńca, jednak głównym zamierzeniem Autora jest ukazanie sylwetki Proroka – bo takim go Autor widzi – w kontekście profetycznym, ale również historycznym, kulturowym i społecznym, a przede wszystkim duchowym ziemi, z której on wyrósł.

Postać O. Wenantego Katarzyńca ukazana jest na tle środowiska, w którym posługiwał, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia Lwowa, który stanowił wówczas ośrodek kształtowania polskiej kultury i nauki oraz życia religijnego, oddziałujący swym zasięgiem na całą Galicję i Polskę.

Książka stanowi wyjątek pośród publikacji Autora, ponieważ nie jest opracowaniem naukowym, lecz popularnym. Napisana językiem pięknym, pełna barwnych opisów topografii Lwowa i okolicznych wiosek, z wplecionymi w narrację zręcznie wątkami autobiograficznymi, porusza nie tylko umysł, ale też wyobraźnię i serce czytelników.

Autor, którego korzenie rodzinne (jak sam to ujawnia), sięgają pięknej ziemi lwowskiej, miał możliwość przebywania w miejscach życia Ojca Wenantego, poznając je osobiście. Również Jerozolima wraz z jej okolicami – miejsce życia i działalności proroka Ezechiela, który jest także bohaterem opowieści – są mu znane z własnego, bogatego doświadczenia, którym dzieli się na kartach książki.
o.Edward Staniukiewicz OFMConv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Ważne tematy!

Zobacz również