Pozwól się obdarować

780

„W tej godzinie uprosisz wszystko dla siebie i dla innych”.

Godzina 15.00. Pobity, zalany krwią, z koroną cierniową na głowie, przybity do krzyża długimi, grubymi gwoździami, umęczony Jezus skonał. Według tradycji chrześcijańskiej miało to miejsce właśnie o godzinie trzeciej po południu. Jezus zadośćuczynił w ten sposób Bogu za grzechy całego świata. Za grzechy każdego z nas.

Godzina Miłosierdzia jest jedną z form kultu Miłosierdzia Bożego. To modlitwa o godzinie trzeciej po południu każdego dnia. Ma upamiętniać moment konania Jezusa za grzechy ludzkości. Jest ona wezwaniem do zwrócenia swoich myśli w kierunku Jezusa umierającego na krzyżu, do połączenia się duchowo, choćby na krótko, z Synem Bożym cierpiącym i osamotnionym w chwili konania.

W październiku 1937 roku w Krakowie Siostra Faustyna zapisała w swym Dzienniczku następujące słowa Pana Jezusa dotyczące Godziny Miłosierdzia: „O trzeciej godzinie błagaj mojego miłosierdzia, szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w mojej męce, szczególnie w moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego” (Dz. 1572).

Należy pamiętać o tym, aby modlitwa o tej szczególnej porze dnia spełniała określone warunki, tj.: powinna być odprawiana, gdy zegar wybija godzinę trzecią po południu; ma być skierowana bezpośrednio do Jezusa i ma odwoływać się do wartości i zasług Jego Męki. Z praktykowaną w ten sposób modlitwą w Godzinie Miłosierdzia wiąże się obietnica szczególnych łask: „(…) w tej godzinie nie odmówię duszy niczego, która mnie prosi przez mękę moją…” (Dz. 1320). Pan Jezus powiedział także: „W tej godzinie uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość” (Dz. 1572). Warto podkreślić, że musimy również pamiętać o postawie ufności wobec Boga oraz o spełnianiu na co dzień uczynków miłosierdzia. Tylko wtedy bowiem możemy mówić o prawdziwym nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego. Nasze prośby muszą zaś być zgodne z wolą Bożą, co dotyczy także każdej innej modlitwy.

Nie ma ścisłej formuły modlitwy, którą należy odmawiać w Godzinie Miłosierdzia. Pan Jezus zaproponował odprawienie drogi krzyżowej, nawiedzenie Najświętszego Sakramentu lub pogrążenie się w modlitwie choć przez krótką chwilę tam, gdzie zastanie nas godzina 15.00. Spróbujmy sobie wówczas wyobrazić, że stoimy pod krzyżem i patrzymy na umęczone ciało Jezusa. Że widzimy Jego cierpienie i ogromny trud poniesiony dla każdego z nas. To wtedy wykonało się Dzieło Odkupienia. Poprzez śmierć na krzyżu, Jezus zadośćuczynił Bogu za grzechy wszystkich ludzi. Składając z Siebie dobrowolną Ofiarę, cierpiał niewinnie za nasze wykroczenia przeciw Bożym przykazaniom. Przelał Swoją Krew za nasze zbawienie. Zrobił to z czystej miłości do każdego człowieka.

KG

Użyte w artykule cytaty pochodzą z Dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj