Dziś święto Świętych Archaniołów

Nie wiemy, ilu dokładnie jest aniołów. Pismo Święte wymienia imiona tylko trzech aniołów spośród nieprzeliczonych zastępów anielskich: Michał, Gabriel i Rafał. 29 września w Kościele katolickim obchodzone jest ich święto.

Według tradycji chrześcijańskiej i przekazów biblijnych Michał jest pierwszym i najważniejszym spośród aniołów. Jego imię oznacza: „Któż jak Bóg”. Jako wódz zastępów anielskich wypowiedział wojnę szatanowi i zwyciężył w walce ze złymi duchami. Według pisarzy wczesnochrześcijańskich to właśnie św. Michał będzie ważył ludzkie dusze w dzień Sądu Ostatecznego.

Imię Gabriel oznacza: „mąż Boży” albo „wojownik Boży”. Jest on zwiastunem Dobrej Nowiny. To właśnie on przyszedł do Maryi, aby Jej oznajmić, że zostanie Matką Syna Bożego.

Imię Rafał tłumaczy się jako: „Bóg uleczył”. Towarzyszył on młodemu Tobiaszowi podczas wędrówki, ratując go od wielu niebezpieczeństw, wypędzając demona i uzdrawiając niewidomego ojca Tobiasza.

Pamiętajmy o aniołach, nie tylko w dniu ich święta.

KG

Źródło: T.Ważny ,,Anioły – pomocnicy Boga, przyjaciele ludzi”, Kraków 2007.

1 KOMENTARZ

  1. Archaniołów jest 7..swieci Michał, Rafał, Gabriel, Uriel, Jehudiel, Echnatiel i Barachiel. Mówią o tym objawienia świętych kościoła katolickiego częściowo pismo. Ci są najbliżej oblicza Boga jest też nie zaliczona rzesza mniejszych ranga aniołów i te już są tylko wymienione jako np trony, moce aż do naszych aniołów strozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Ważne tematy!

Zobacz również