Tajemnice opactwa w Krzeszowie

Słynący łaskami, cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, zwanej Królową Sudetów, przyciąga co roku do położonego w okolicach Wałbrzycha, pocysterskiego opactwa w Krzeszowie (województwo dolnośląskie), tysiące pielgrzymów. Samo pojawienie się obrazu w Krzeszowie owiane jest tajemnicą. Według jednej z legend, obraz ten przynieśli aniołowie…

To w Krzeszowie można zobaczyć na jednym z niezwykłych fresków Maryję w modnym barokowym kapeluszu. Konie z długimi szyjami miały na freskach przedstawiać wielbłądy, a sceny z życia Maryi i Świętego Józefa zostały umiejscowione w… śląskiej scenerii. Autor tych malowideł – Michael Willmann, nazywany śląskim Rembrandtem – nigdy bowiem nie widział prawdziwych miejsc wydarzeń z życia Świętej Rodziny. Warto przyjrzeć się także freskowi „Poszukiwanie noclegu w Betlejem” i umieszczonej na nim postaci karczmarza, którą uważa się powszechnie za autoportret Willmanna.

fasada lato

Cystersi w Krzeszowie
Początki Krzeszowa sięgają XIII, kiedy rok po bitwie pod Legnicą (1241), wdowa po Henryku II Pobożnym, księżna Anna, sprowadziła tu benedyktynów i postanowiła ufundować klasztor. Wypełniła w ten sposób duchowy testament swojego męża, który zginął w walce z wojskami mongolskimi. Benedyktyni byli tu jednak krótko. Klasztor nabył bowiem książę świdnicki Bolko I i osadził w nim cystersów. Kierowali się oni zasadą: „Módl się i pracuj” i znani byli z ogromnej zaradności i aktywności gospodarczej. Przy ich klasztorach działały apteki, niewielkie szpitale, biblioteki i szkoły. Tam, gdzie się pojawiali, doprowadzali do rozkwitu gospodarczego. A ponieważ czasy były niespokojne, w 1426 roku na klasztor napadli husyci, którzy splądrowali go, spalili oraz zamordowali wielu zakonników. Obraz Matki Bożej Łaskawej udało się ukryć, ale odnaleziono go dopiero po wielu latach…

Bez nazwy HDR2

Cudowne odnalezienie obrazu
Niezwykłe wydarzenie miało miejsce 18 grudnia 1622 roku. Wtedy bowiem w czasie prac remontowych potężny snop światła padł z okien na pękniętą posadzkę. I dokładnie w tym miejscu cystersi odkryli zbutwiałą skrzynię, a w niej zagubiony obraz Matki Bożej Łaskawej! Na pamiątkę tego cudownego wydarzenia, 18 grudnia obchodzone jest w Krzeszowie Święto Światła.

Mauzoleum Piastów Śląskich w tle relikwiarz św. Walentego

Żelazny kandydat do UNESCO
W skład pocysterskiego zespołu klasztornego wchodzą m.in.: bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej, mauzoleum Piastów Śląskich, kościół pod wezwaniem Świętego Józefa (w którym znajduje się cykl fresków przedstawiających sceny radości i smutków z życia Świętego Józefa, a sam kościół posadowiony jest w sposób nietypowy – na osi północ-południe, co sprawia, że wschodzące słońce oświetla sceny radości, a zachodzące – smutki), budynek klasztorny, dom gościnny opata oraz kalwaria. O niezwykłości tego pocysterskiego opactwa świadczy fakt, iż zostało ono uznane za Pomnik Historii RP oraz to, iż jest ono kandydatem do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Koci bracki p.w. w. Jzefa

Matka Boża Łaskawa
Umieszczony w bazylice obraz Matki Bożej Łaskawej to niewielka ikona, napisana na desce o wymiarach 60 na 37 cm. Jest najstarszą polską ikoną, starszą o 200 lat od Matki Bożej Częstochowskiej. Przedstawia ona Maryję z Dzieciątkiem na prawym ramieniu. Mały Jezus wpatrzony jest w Matkę, trzyma w dłoni zwinięty pergamin – symbol Bożej tajemnicy. Głowę i ramiona Maryi okrywa czerwona chusta – symbol Boskiego ognia, a Jej tunika jest zielona – symbolizuje świat ludzki i roślinny, odrodzenie, nadzieję duchowej odnowy oraz życie wieczne. Złote tło ikony wyraża boskość, niezniszczalność i wieczność. Matka Boża pokazuje swoją dłonią na Jezusa i jednocześnie wskazuje na swoje serce – jako źródło łaski.

pawilon1

Wędrówki dróżkami kalwaryjskimi
Uzupełnieniem sanktuarium w Krzeszowie jest Kalwaria Krzeszowska, która powstała na wzór Kalwarii Jerozolimskiej. Ze względu na płaskie ukształtowanie terenu wokół opactwa nie można było umieścić poszczególnych stacji na wzgórzach i u ich podnóży, co jest typowe dla kalwarii. Pomiędzy poszczególnymi stacjami zachowano odległość taką samą, jak w Jerozolimie. Najciekawsze budowle to Ratusz Piłata i Pałac Heroda. Przejście krajoznawcze dróżek kalwaryjskich zajmuje około dwóch godzin, natomiast na przejście modlitewne należy przeznaczyć znacznie więcej czasu.

DSC 0117

Posłuchaj koncertu organowego
Każdego lata (w lipcu i sierpniu) w ramach cyklu „Muzyka Dawnych Mistrzów” w sanktuarium w Krzeszowie organizowane są koncerty organowe. Wstęp na te koncerty jest bezpłatny. Nie lada atrakcją dla zwiedzających jest to, iż w ramach prezentacji organowych, po każdym z koncertów mogą oni wejść na emporę organową i poznać instrument także od środka.

pawilon wnętrze1

Poznaj tajemnice pocysterskiego opactwa
W ramach trasy rozszerzonej turyści mogą zwiedzić najbardziej tajemnicze miejsca opactwa, obejmujące podziemia oraz strych i wieżę bazyliki.

79886

KG

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie
Plac Jana Pawła II 1, 58-405 Krzeszów
tel. 75 742 32 79
www.opactwo.eu    

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Ważne tematy!

Zobacz również