Dzisiaj obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to uroczystość celebrowana w Kościele katolickim, w którym Wniebowzięcie NMP stanowi jeden z czterech dogmatów maryjnych.
Święto to nie jest świętem ruchomym i zawsze wypada 15 sierpnia. Jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych. Celebrowane jest bardzo uroczyście. Tego dnia na Jasną Górę dociera wiele pielgrzymek z całego kraju, aby oddać hołd naszej Matce. Dodatkowo, jak co roku np. w Kalwarii Zebrzydowskiej ma miejsce inscenizacja przedstawiająca zaśnięcie oraz Wniebowzięcie Matki Boskiej.
Jakie są jego początki?
Korzenie uroczystości Wniebowzięcia NMP sięgają V wieku. Wtedy to zaczęto obchodzić je w Kościele wschodnim. Kościół rzymski przyłączył się do tego święta w VII wieku. Dogmatem zaś Wniebowzięcie NMP zostało w 1950 roku decyzją papieża Piusa XII.
Wniebowzięcie NMP a zwyczaje
Najbardziej znanym zwyczajem związanym ze świętem Wniebowzięcia NMP jest święcenie tego dnia ziół i kwiatów, z którymi wierni przychodzą do kościoła. Poświęcone rośliny należy zabrać do domu i tam zasuszyć. Według wierzeń mają one przynieść domowi błogosławieństwo i chronić od chorób. Dlatego też święto Wniebowzięcia NMP jest nazywane świętem Matki Boskiej Zielnej. To święto ważne jest także dla rolników, którzy przez wieki tego dnia szczególnie modlili się o dobre zbiory. Kończyły się one tego dnia, zgodnie z powiedzeniem „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”
A zatem módlmy się do naszej Matki Bożej i oddawajmy Jej cześć i chwałę nie tylko w dzisiejszym dniu, w dniu Jej Święta, ale pamiętajmy o Niej na co dzień.
RED
Juma była charakterystycznym dla lat 90-tych zjawiskiem zorganizowanej kradzieży za niemiecką granicą. Przedstawiamy rozmowę z Markiem Sidło, osobą zajmującą się niegdyś tym procederem.
Marku, pochodzisz...
Mój Panie i mój Boże,
mój Początku i mój Celu!
Ty jesteś Panem historii
i Panem historii mojego życia.
Proszę Cię teraz o Twojego Ducha Świętego,
ażebym w Jego...
Boże,
który jesteś Stwórcą człowieka
oraz Panem życia i śmierci,
bądź uwielbiony!
Jeśli jest Twoją wolą, Panie,
abym wyzdrowiał,
to uwolnij mnie od tej choroby.
Niech Duch Święty,
którego otrzymałem w sakramencie...
Ojciec Wenanty Katarzyniec (1889- 1921), franciszkanin, który zmarł, mając niespełna 32 lata, w 7 roku kapłaństwa, w niewyjaśniony dla nas sposób zachwyca i fascynuje...
Mam na imię Magdalena. Mieszkam i pracuję w Warszawie. Chciałabym podzielić się z Czytelnikami „Ziarna Nadziei” swoim świadectwem uzdrowienia.
Otóż w listopadzie 2019 r. wykryto...
Jak być człowiekiem modlitwy? Wertując myśli i szukając prawdziwie rozmodlonej sylwetki, nasuwa się w odruchu jakby bezwarunkowym postać św. Jana Pawła II.
Zdawało się,...