Wniebowzięcie NMP – co warto wiedzieć?

851

Dzisiaj obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to uroczystość celebrowana w Kościele katolickim, w którym Wniebowzięcie NMP stanowi jeden z czterech dogmatów maryjnych.

Święto to nie jest świętem ruchomym i zawsze wypada 15 sierpnia. Jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych. Celebrowane jest bardzo uroczyście. Tego dnia na Jasną Górę dociera wiele pielgrzymek z całego kraju, aby oddać hołd naszej Matce. Dodatkowo, jak co roku np. w Kalwarii Zebrzydowskiej ma miejsce inscenizacja przedstawiająca zaśnięcie oraz Wniebowzięcie Matki Boskiej.

Jakie są jego początki?
Korzenie uroczystości Wniebowzięcia NMP sięgają V wieku. Wtedy to zaczęto obchodzić je w Kościele wschodnim. Kościół rzymski przyłączył się do tego święta w VII wieku. Dogmatem zaś Wniebowzięcie NMP zostało w 1950 roku decyzją papieża Piusa XII.

Wniebowzięcie NMP a zwyczaje
Najbardziej znanym zwyczajem związanym ze świętem Wniebowzięcia NMP jest święcenie tego dnia ziół i kwiatów, z którymi wierni przychodzą do kościoła. Poświęcone rośliny należy zabrać do domu i tam zasuszyć. Według wierzeń mają one przynieść domowi błogosławieństwo i chronić od chorób. Dlatego też święto Wniebowzięcia NMP jest nazywane świętem Matki Boskiej Zielnej. To święto ważne jest także dla rolników, którzy przez wieki tego dnia szczególnie modlili się o dobre zbiory. Kończyły się one tego dnia, zgodnie z powiedzeniem „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”

A zatem módlmy się do naszej Matki Bożej i oddawajmy Jej cześć i chwałę nie tylko w dzisiejszym dniu, w dniu Jej Święta, ale pamiętajmy o Niej na co dzień.
RED

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj