Zapraszamy na obchody Uroczystości Matki Bożej Łaskawej

Biskup Romuald Kamiński – Diecezja Warszawsko-Praska zaprasza w sobotę 11 maja o godz. 12:00 do Katedry św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika w Warszawie na obchody Uroczystości Matki Bożej Łaskawej, głównej Patronki stolicy i Strażniczki Polski..

,,Wielebni Duszpasterze,
Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego,
Drodzy Diecezjanie,

W drugą sobotę maja obchodzimy w Warszawie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, głównej Patronki stolicy. W tym roku przypada to 11 maja. Tak wiele zawdzięczamy wstawiennictwu Matki Bożej Łaskawej. Szczególnie dziękujemy Jej za ocalenie naszego Narodu w 1920 roku.
Nasza diecezja, kiedy powstała w 1992 roku, została oddana pod opiekę Matki Bożej, którą czcimy jako Panią Zwycięską. Matka Boża Łaskawa szczególną cześć odbiera w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście w Warszawie i tam się często udajemy.
Chcemy w tym roku – może zrodzi się dłuższa tradycja – uczcić także naszą Panią i Matkę Łaskawą w katedrze św. Floriana na Pradze. Zapraszam wszystkich czcicieli Matki Bożej Łaskawej do bazyliki św. Floriana, w dniu 11 maja (sobota) na godz. 12.00.
Zachęcam do udziału w uroczystym dziękczynieniu Maryi – Matce Łaskawej za wszystko co czyni dla naszej diecezji, Ojczyzny i każdemu z nas.
Serdecznie pozdrawiam i do spotkania na uroczystej modlitwie w dniu 11 maja.

Z modlitwą
+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

2 27

Oto plan tego wydarzenia:
11 maja o godz. 12:00 do Katedry św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika w Warszawie na obchody Uroczystości Matki Bożej Łaskawej

Tego dnia w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie przeżywana będzie patronalna uroczystość odpustowa kościoła – Uroczystość Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

♦ o godz. 18:45 – Procesja Różańcowa ulicami Starego Miasta z figurą Matki Bożej Łaskawej. Rzeźba NMP Łaskawej, pochodząca z XVII wieku, wykonana z drewna lipowego, polichromowana i złocona.
W święta maryjne była noszona jako feretron w procesjach po ulicach Warszawy.
♦ o godz. 20:00 – Uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył ks. bp Michał Janocha

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 roku. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat miasta Warszawy z inicjatywy Rektora kolegium pijarów, ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a po cudownym ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski.

3 2415 sierpień 1920
Największym cudem, jaki przypisuje się Matce Bożej Łaskawej, jest pomoc w zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 r. „W dniu święta Wniebowzięcia, 15 sierpnia 1920 r. przed świtem, na tle jeszcze mrocznego nieba, pojawiła się nad idącymi do ataku polskimi żołnierzami jaśniejąca postać Matki Bożej w swym wizerunku Matki Łaskawej Patronki Warszawy. Pojawienie się zjawiska wywołało taką panikę i popłoch wśród bolszewików, że krzycząc z przerażenia «uchadi, Matier Bożija zasłaniajet Poljakow», uciekali z miejsca walki porzucając broń”.

RED

Źródło: matkabozalaskawa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Ważne tematy!

Zobacz również