Droga Odważnych – miejsce codziennego rozwoju

Tutaj wiek i stan cywilny nie są żadnymi ograniczeniami. Podobnie stopień rozwoju duchowego. Odnajdą się tu zarówno mężczyźni głębokiej wiary, jak i poszukujący Boga. Mężczyźni – bo to właśnie do nich skierowana jest Droga Odważnych. O tym, czym jest ten program formacyjny, opowiedział nam Redaktor naczelny portalu – Jarosław Kumor.

Kiedy pewnego dnia w 30 osób postanowiliśmy obdzwonić 1000 mężczyzn, formujących się na co dzień na Drodze Odważnych i zapytać ich m.in. o to, co jest dla nich największą wartością, płynącą z tej inicjatywy, ponad połowa z nich odpowiedziała: regularność, systematyczność, nawyk codziennej pracy nad sobą.

Czym jest ten tworzony przez nas od ponad dwóch lat program formacyjny? Z pewnością jest czymś zupełnie nowym, zarówno w przestrzeni katolickich wspólnot, jak i w przestrzeni „katolickiego” internetu. Spróbuję opisać go krok po kroku.

1 20

Rejestrujemy się na stronie www.odwazni.pl i czekamy do najbliższej niedzieli na start pierwszego tematu tygodnia. Każdy taki temat składa się z siedmiu materiałów rozpisanych na siedem dni oraz z wyzwania. Sposoby przekazu treści są różne. Znajdziemy świadectwa i mini-konferencje w formie wideo, znajdziemy rozmowy jeden na jeden w formie audio, znajdziemy też artykuły, które są dodatkowo czytane przez lektora. Tematy dotykają męskiej duchowości, męskich bolączek, ale też twardego nauczania Kościoła. Niektóre z nich są opowieścią z życia wziętą, inne komentarzem do Słowa Bożego czy inspiracją jakimś świętym mężczyzną, jeszcze inne przekazem wiedzy.

3 9

Droga Odważnych zaprojektowana jest w taki sposób, by nie zajmowała czasu dłuższego niż kwadrans dziennie. Jest to zakorzenienie w idei małych kroków, o której mówił sam Jezus Chrystus: „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny” (Łk 16, 10). Mamy przekonanie, że codzienna, regularna formacja małymi, ale treściwymi dawkami, daje wspaniały, efektywny wzrost.

Bracia, którzy wiernie korzystają z programu, mogą się formować poprzez dodatkowe funkcjonalności portalu, które dają szansę na spotkanie nie tylko na platformie internetowej, ale też w realnym świecie, gdzie braterstwo i wymiar wspólnoty możemy realizować w pełni poprzez wspólną Eucharystię, spotkania grup dzielenia czy dodatkowe poranne inspiracje w formie transmisji na żywo.

Idąc w ślad za naszym patronem świętym Maksymilianem, wykorzystujemy najnowocześniejsze narzędzia ze świata mediów i elektroniki, by mężczyźni mogli wzrastać i by szerzyło się Boże Królestwo właśnie poprzez mężczyzn.

2 10

Jesteśmy przekonani o tym, że Bóg jest miłośnikiem drogi. Widzimy to w historii Abrahama, Jakuba czy Mojżesza. Jesteśmy przekonani, że Bóg chce wchodzić w naszą codzienność, która jest drogą, i przemieniać ją od środka. Stąd właśnie Droga. Dlaczego tą Drogą podążają Odważni? Bo odwaga to dla nas przełamywanie swoich barier, wychodzenie ze strefy komfortu i zmiana – chęć rozwoju.

Zapraszamy na www.odwazni.pl

Jarosław Kumor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Ważne tematy!

Zobacz również